Sākums | Reģistrācija | Ieeja
Līgo & Jāņi
Radio
Laika ziņas
Reklāma
Sadaļas / Kategorijas
... Ticējumos [6]
... Tradīcijās [11]
... Kas tie tādi [5]
... Dainās [5]
... Virtuvē [15]
... Pantiņos [3]
... Rotaļās [4]
Viedoklis
Kā plānojat aizvadīt gada īsāko nakti?
Atbilžu kopskaits: 229
Partneri
Statistika
Meklēšana
Sākums » Raksti » ... Tradīcijās

Vainagā – 27 dažādas jāņuzāles

Līgopušķos un kompozīcijās savvaļas augus ieteicams kombinēt ar kultivētajiem

Telpu dekoriem Jāņos piestāv dabiskums, taču no krāsu košuma un dažādības gan nav jāvairās.

Salona "Kallas zieds" floriste Līga Skrīvele (attēlā) iesaka tās neizvēlēties vienādās attiecībās, bet gan zelta griezuma proporcijā (8:5:3), ņemot kādu dominējošu toni un tam pakārtojot pārējās krāsas.

Pēc sena tautas ticējuma, līgovainagā un pušķī jābūt 27 dažādām jāņuzālēm. Pļavā uz katra soļa var atrast augam pa zālītei – āboliņš, raspodiņš, rudzupuķe, pelašķis, asinszāle. Gaisīga iespaida radīšanai ieteicama gārsa, kā arī dažādas vārpas, no kurām viskrāšņākās ir miežiem. Nepārspējami kompozīcijās un vainagos izskatīsies meža zemenītes.

Vainagā, ko svētku noskaņas radīšanai paredzēts kārt pie ārdurvīm, vēlams iepīt vībotni, dievkociņu un pīlādzi – augus, kuriem piedēvē no ļaunā gara pasargājošas īpašības.

"Ja vainagi ātri izirst, tas liecina, ka nav izvēlēta veiksmīga pīšanas tehnika," atzīst Līga Skrīvele. Visizturīgākie sanāk, izmantojot bizes pīšanas principu. Augu kātus ik pa laikam apgriež, lai vītne būtu vienmērīga biezuma. Lai piestiprinātu puķes ar nepadevīgiem kātiem, piemēram, peonijas, maijrozītes, jasmīnus, noderēs tieva stieplīte vai lina aukliņa.

Ja jāņuzāles plānots pārvadāt, jāņem vērā, ka visi pļavas augi, izņemot smilgas, ātri vīst. Lai tas nenotiktu tik ātri, iepriekšējā naktī tos sadzirda (neliekot guļus vannā), iepriekš notīrot apakšējās lapas (apmēram piekto daļu). Arī ar dārza puķēm, kuras paredzēts izmantot Līgo rotājumiem, dara tāpat, iepriekš kātus apgriežot ar nazi. Darbietilpīgais process sevi attaisno, jo augi ilgāk saglabās svaigumu.

Vainagiem labāk izvēlēties vecos ozola dzinumus ar tumši zaļām, stingrām lapām, tie ir izturīgāki.

Līgosvētkiem raksturīgus augus, piemēram, kalmes, ozola un pīlādžu zarus, var ielikt atsevišķos traukos. Efektīgi to zaros izskatīsies uz stieples savērti mazie kastanīši.

Telpu vai mājas ārpuses rotāšanai paredzētajās ozollapu vītnēs košumam iestrādā peoniju pumpurus vai citus ziedus. Ļoti piemērota to darināšanai ir arī lāčuzāle.

***

DER IELĀGOT

Lai nebojātu koka mizu, zarus nevajadzētu lauzt, bet nogriezt ar dārznieka nazi vai šķērēm.

Nedrīkst plūkt aizsargājamos augus, piemēram, naktsvijoli, jumstiņu gladiolu, dzegužkurpītes.

Jāuzmanās ar indīgiem augiem. Piemēram, atsevišķiem cilvēkiem gundegas var radīt ādas apdegumus, tāpēc labāk tās nelikt vainagos un pušķos, kas paredzēti turēšanai rokās.



Avots: http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/la_pielikumi/maja..vide/?doc=80459
Kategorija: ... Tradīcijās | Pievienoja: Admin (23.06.2010)
Skatījumu skaits: 2296 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]