Sākums | Reģistrācija | Ieeja
Līgo & Jāņi
Radio
Laika ziņas
Reklāma
Sadaļas / Kategorijas
... Ticējumos [6]
... Tradīcijās [11]
... Kas tie tādi [5]
... Dainās [5]
... Virtuvē [15]
... Pantiņos [3]
... Rotaļās [4]
Viedoklis
Kā plānojat aizvadīt gada īsāko nakti?
Atbilžu kopskaits: 229
Partneri
Statistika
Meklēšana
Sākums » Raksti » ... Tradīcijās

Laiks Līgo mistērijām
Vasaras saulgrieži ir īpašs gada posms, un šajā laikā ir īstā iespēja parūpēties par sevi. Izmantojiet šo nedēļu, lai uzkrātu spēkus un enerģiju nākamajam gadam.

Būsim atklāti, Jāņi mūsdienās ir zaudējuši daudz — sieru nomainījis šašliks, tradicionālo alu — dažādi citi alkoholiskie dzērieni, līgošanu ģimenes un draugu pulkā labākajā gadījumā aizvieto publiskie līgošanas pasākumi. Taču viena lieta joprojām nav aizmirsta — tā ir jāņuzāļu lasīšana un vainagu pīšana. Fitoterapeite un dziedniece Dzintra Bankova iesaka, ko mēs šai pirmssvētku nedēļā un svētkos varētu izdarīt, lai uzkrātu spēkus un enerģiju.

Īstās zālītes

Katram augam ir sava burvība un noslēpums. Tautasdziesmas mūs māca Jāņu naktī lasīt trejdeviņas jāņuzāles un pīt no tām vainagus. Dziedniece skaidro: tā burvība jau slēpjas tajā, ka mēs savam mīļotajam vīrietim pinam vainagu no trejdeviņām zālēm. «Iedomājieties, kāds ir domu spēks, lai trejdeviņas zālītes — kopā deviņas dažādas puķes — saliktu vainagā. Mūsu domu spēks, mūsu mīlestības spēks. Un vēl šajā vasarā, kad valda sausums un puķes pļavā nezied kā citus gadus.» Vainagā vieta ir katram ziediņam, ko Līgo vakarā atrodat pa ceļam uz svinību vietu. Nevajag nekad aizmirst par ozola un pīpeņu vainagu. Ozols ir ilga mūža, spēka simbols un enerģētiskā aizsardzība. Parasti ar ozola vainagu pušķojam savus vīriešus, bet tādu galvā var likt arī cienījamas dāmas, kurām jau ir četras reizes pa 15 gadiem vai kuru mazbērni jau galvas tiesu pārauguši pašas. Bērzs liecina par attīrīšanos, jasmīns dos viedus sapņus. Var ielikt kā pamatu kādu suņuburkšķi, smilgas, meldrus un grīšļus. Trūkst izdomas vainagam — dodieties uz zāļu tirgu un smelieties iedvesmu tur! Vainagu pīšanā pats svarīgākais ir pirkstiņu čaklums, mūsu gaišās domas.

Zīlēšana ar vainagu

Īsta māka ir sapīt pareizu vainagu. Tas jāpin kā pīnīte, kā bizīte, bez diedziņiem. Šādi ziediņi labāk saglabājas un tik ātri nenovīst. Ar vainagiem Jāņos var arī zīlēt. Jau pinot var pateikt, kāds cilvēks to darina. Reiz dziedniece redzējusi, ka kādai sievietei ziedi rokās burtiski vītuši. Skaudīgāku un nenovīdīgāku cilvēku viņa savu mūžu nav satikusi. Varat izdomāt savus zīlēšanas veidus, piemēram — kurai pirmajai vainags novītīs, tā pirmā apprecēsies.

Ievāc zāļu tējas

Šogad garās svētku brīvdienas ir laiks, kad ievākt noderīgās zāļu tējas. 18. jūnijā ir pilnmēness, un tad dziedniece iesaka vākt augu ziedu daļas. Vislabākās dienas ir 21. un 22. jūnijs, kas ir īstie saulgrieži. Šajā laikā svētīgi ir savākt visas zālītes, kas ir pilnbriedā. Tās ir dziednieciskas un ārstnieciskas. Var ievākt četru veidu āboliņu, dzelteno pīpenīti, kaķpēdiņu. Jasmīna ziedi ir ļoti labi gan tējām, gan vannām. Tēja ir ļoti garda. Rādās krāsaini un gaišredzīgi sapņi. Pēc pilna mēness ir ieteicams doties pļavā pēc saviem aizsargaugiem, kurus pēc tam masiņā var nēsāt sev līdzi kā amuletus. Atcerieties — ejot pļavā, jālūdz piedošana augiem pa to, ka tos nogriežam.

Zāles svētku vainagā

Katrs vainadziņš, katrs pušķis ir jāsaglabā, lai savīst, un tad tos sakaltē. Būs brīnišķīga tēja. Tēju var dzert, vai arī sasaldēt novārījumu un izmantot skaistumkopšanā ādas norīvēšanai. Tās ir brīnišķīgas zāles. Tāpat arī Jāņuzāles, kuras tiek pasniegtas Jāņu mātei, nevajadzētu mest laukā, bet sažāvēt. Novārījumos var vannot mazus bērnus un jaundzimušos. Varat vannoties paši. Jāņuzāļu novārījuma nevajag daudz — pietiks, ja savārīsit kādu ziedu sauju.

Pirms svinēšanas uz pirti

Viena ārkārtīgi laba lieta ir Jāņu pirts, kurai īpaši gatavojas, vāc dažādas zaru slotiņas. Katrai slotiņai ir savs labums. Ļoti labi pirts rituālam nodoties nesteidzīgi — pirms lielā ugunskurs kurināšanas. Pirtī var pērties ar vītola, papardes (esiet gan uzmanīgi, jo paparde ir spēcīga, to var paklāt uz lāvas) un ozola slotiņām. Un nevajag vairs neko runāt, bet izbaudīt pirtiņu.

Pirtiņu šai laikā dziedniece īpaši iesaka visiem, kas savu ikdienu pavada, strādājot ar datoru. Viņasprāt, šiem cilvēkiem būtu nepieciešama kārtīga attīrīšanās pirts ar pīlādžu, ceriņu lapu, upeņu un piparmētru slotiņām. Cilvēkiem vajag attīrīt organismu no negatīvā starojuma, kas nāk no datoriem.

Pedēties pa pliko

Liela nozīme ir ūdenim. Šogad Jāņu naktī, kad būs arī pilnmēness, pelde ezerā vai pļavā rasā kailam dos milzīgu svētību. Rasa ir zvaigžņu asaras, kas dod mums skaistumu un spēku. Jaunām meitenēm kailām vajadzētu paskraidīt tur, kur līgo rudzi, lai ziedputeksnīši pārklāj ķermeni. Tikai uzmanīgi, lai lauka saimnieki nedusmojas. Jāņu rasu var savākt agri no rīta, saulei lecot. Šo ūdeni var izmantot skaistumkopšanai.

Burvības zālītes:

Āboliņš, balandas, baldriāns, biškrēsliņš, dadzī, pļavas debestiņa, dievkociņš, kalmes, kliņģerītes, lupstāji, magones, laumu mētras, birztalu nārbuļi, nātres, trejlapu puplakši, grīšļi, meža retēji un rozes.

Spēks, ko mums sniedz augi:

Sinepju ziedi vairo intelektuālās spējas,

zirņu ziedi — mīlestību,

saulserži jeb saldā mīla — garīgo spēku,

asinszāles — veselību,

magones — auglību,

biškrēsliņi — ilgu mūžu,

akācijas — jūtu garīgumu,

piparmētras pasargā no ļauniem spēkiem.



Avots: http://www.nra.lv/zinas/2718-laiks-ligo-misterijam.htm
Kategorija: ... Tradīcijās | Pievienoja: FisherLV (21.03.2010)
Skatījumu skaits: 2582 | Birkas: mistērijas | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]